Informacja o zatrzymaniu pseudokibiców w Łomiankach
Data ostatniej aktualizacji: 2013-08-20
Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie zdarzeń, do których doszło podczas meczu piłki nożnej pomiędzy drużynami KS Łomianki i MKS Polonia Warszawa w dniu 17 sierpnia 2013 r. w Łomiankach.
W wyniku zdarzeń zostało zatrzymanych 5 osób, w tym jeden nieletni.
W toku czynności procesowych przeprowadzonych przez Komendę Powiatową Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego przesłuchano 4 funkcjonariuszy Policji oraz przeprowadzono oględziny nagrań z monitoringu policyjnego. Z zeznań przesłuchanych funkcjonariuszy wynikało, że każdy z zatrzymanych w czasie, gdy policjanci tworzyli tyralierę w celu niedopuszczenia do starcia kibiców obu drużyn, rzucał w ich kierunku butelki, kamienie i fragmenty płyt chodnikowych. Zdjęcia załączone do protokołu oględzin nagrań z monitoringu, ukierunkowane na udział zatrzymanych w zdarzeniu, potwierdzały okoliczności wynikające z zeznań funkcjonariuszy.
W związku z powyższym czterem pełnoletnim zatrzymanym zostały postawione zarzuty o to, że:
- w dniu 17 sierpnia 2013 r. na stadionie klubu sportowego KS Łomianki, mieszczącego się przy ul. Fabrycznej 48 w Łomiankach brali udział w zbiegowisku, którego uczestnicy wspólnymi siłami dopuścili się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie, a nadto stosowali przemoc w postaci rzucania kostką brukową, kamieniami i szklanymi butelkami w celu zmuszenia do zaniechania prawnych czynności związanych z zabezpieczeniem porządku publicznego podczas meczu sportowego piłki nożnej klubów KS Łomianki i MKS Polonia Warszawa wobec funkcjonariuszy publicznych – policjantów II Kompanii OPP w Warszawie, działając publicznie i bez powodu, okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego,
to jest o czyn z art. 254 § 1 kk w zb. z art. 224 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk w zw. z art. 57 a § 1 kk.
Podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i oświadczyli, że wyrażają wolę dobrowolnego poddania się karze.
W dniu 19 sierpnia 2013 r. skierowano do Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec wszystkich podejrzanych z uwagi na obawę, że ww. będą bezprawnie utrudniali postępowanie przygotowawcze. Uznano, że obawa matactwa wynika z okoliczności zdarzenia, to jest w szczególności z rażącego lekceważenia porządku prawnego, okazanego publicznie, podczas imprezy sportowej, przejawiającego się w skierowaniu zamachu przeciwko funkcjonariuszom wykonującym czynności w celu utrzymania porządku publicznego.
prok. Dariusz Ślepokura
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej
w Warszawie