Komunikat w sprawie działalności piramidy finansowej - firmy Horcus Investment Group S.A
Data ostatniej aktualizacji: 2017-07-28
W toku prowadzonego przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie śledztwa dotyczącego działalności piramidy finansowej - firmy Horcus Investment Group S.A w Warszawie, w dniu 26 lipca 2017 r. na polecenie prokuratora zatrzymano dwie osoby: Roberta B. oraz jego matkę Mirosławę B.
Robertowi B. – osobie faktycznie kierującej działalnością spółki prokurator przedstawił zarzuty dopuszczenia się oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, w łącznej kwocie ponad 35 mln złotych na szkodę ok. 700 osób oraz podania nieprawdziwych danych przy emisji obligacji (tj. czynów określonych w art. 286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk w zb. z art. 90 ust 1 i 2 Ustawy o obligacjach), oszustwa przy wykonywaniu prac remontowo – konserwatorskich w tzw. Willi Biruta w Konstancinie poprzez wprowadzenie w błąd pokrzywdzonego – prowadzącego działalność gospodarczą co do zamiaru uregulowania należności w kwocie 861 tyś zł, której to na jego rzecz podejrzany nie uregulował, a także zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz nie udostępniania rocznych sprawozdań finansowych spółki Horcus Investment Group S.A. wraz z opinią biegłego rewidenta (tj. czynów z art. 299 § 1 i 5 kk oraz art. 91 ust 1 Ustawy o obligacjach).
Zarzuty popełnienia w/w przestępstw przedstawiono również Mirosławie B. – prezesowi zarządu Horcus Investment Group S.A.
W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że firma Horcus Investment Group S.A w Warszawie, od 23 grudnia 2014 r. zajmowała się emisją obligacji, przy czym osoby wchodzące w składa zarządu spółki lub faktycznie kierujące jej działalnością wprowadzały obligatariuszy w błąd co do zamiaru wypłaty odsetek oraz możliwości wykupu obligacji. Przekazywały także nieprawdziwe dane co do stanu majątkowego firmy oraz realizowanych przez nią inwestycji. Spółka nie była bowiem właścicielem nieruchomości wskazanych w prospektach emisyjnych, folderach reklamowych oraz na jej stronie internetowej.
Takie zachowania przedstawicieli spółki wpływały na błędne decyzje obligatariuszy co do zdolności spółki do realizowania zobowiązań wynikających z warunków zakupu obligacji. Ponadto obligatariusze wprowadzani byli w błąd co do faktycznego celu, na jaki przedstawiciele firmy Horcus Investment Group S.A pozyskiwali od nich pieniądze.
Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi, w dniu 27 lipca 2017 r. prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania, które to wnioski w dniu 28 lipca 2017 r. Sąd uwzględnił.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie