Apelacja prokuratora w spawie małoletniego Martina H.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w dniu 12 lutego 2021 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie apelację od postanowienia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie z dnia 22 grudnia 2020 r., którym Sąd ten zadecydował o przymusowym odebraniu małoletniego Martina H. od rodziców - Ekateriny H. oraz Conrada H. oraz wydaniu ww. władzom Królestwa Niderlandów w terminie tygodniowym.
Podjęte w niniejszej sprawie działania przyniosły już pierwsze sukcesy, albowiem na wniosek Prokuratury – w związku z zapowiedzią wniesienia apelacji zarówno przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, jak i przez pełnomocnika rodziców chłopca – na początku lutego Sąd Rejonowy wstrzymał wykonalność swojej decyzji dotyczącej wydania małoletniego Martina H. do Holandii.
W treści przedmiotowej apelacji prokurator zarzucił zapadłemu postanowieniu naruszenie szeregu norm wynikających zarówno z przepisów prawa europejskiego, jak i polskiego Kodeksu postępowania cywilnego.
Przede wszystkim prokurator zwrócił uwagę, że orzeczenie holenderskiego sądu w przedmiocie pozbawienia władzy rodzicielskiej Conrada H. i Ekateriny H. nie spełniało wymogów zawartych w Rozporządzeniu Rady Unii Europejskiej regulującym zasady uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, albowiem w przekazanych polskiemu sądowi materiałach brak było potwierdzenia doręczenia zapadłego orzeczenia stronie przeciwnej, tj. rodzicom chłopca.
Zapadłemu rozstrzygnięciu zarzucono także nieuwzlędnienie przez Sąd faktu, że uznanie i wykonanie orzeczenia jest w sposób oczywisty sprzeczne z porządkiem publicznym Rzeczpospolitej Polskiej, albowiem biorąc pod uwagę dobro małoletniego nakazanie wydania małoletniego Martina H. stanowiłoby dla niego zagrożenie i mogłoby prowadzić do wyrządzenia dziecku niepowetowanej szkody.
W ocenie Prokuratury wadliwy był także tryb procedowania przez Sąd I instancji, m.in. z uwagi na rozstrzygnięcie sprawy de facto z urzędu, w sytuacji gdy stwierdzenie wykonalności orzeczenia, jak również postępowanie w sprawie o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej może być wszczęte wyłącznie na wniosek – który w ocenie prokuratury w niniejszej sprawie nie spełniał wymogów określonych we właściwych przepisach Rozporządzenia Rady Unii Europejskiej. Zdaniem skarżącego błędem było także pominięcie wnioskowanego dowodu z opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów, co nie pozwoliło na dostateczne wyjaśnienie okoliczności sprawy, zwrócono również uwagę na nieprecyzyjne określeniu terminu, w którym rodzice powinni wydać małoletniego stronie holenderskiej – co uniemożliwia wykonanie zapadłego orzeczenia.
W związku z powyższymi zarzutami Prokuratura Okręgowa w Warszawie wniosła do sądu odwoławczego, tj. Sądu Okręgowego w Warszawie, o zmianę zaskarżonego postanowienia poprzez oddalenie wniosku i odmowę nakazania rodzicom wydania małoletniego Martina H. holenderskiej instytucji zajmującej się małoletnimi, po przeprowadzeniu niesłusznie pominiętego dowodu z opinii Zespołu Sądowych Specjalistów – celem ustalenia, czy nakazanie wydania małoletniego Martina H. stanowiłoby dla niego zagrożenie i może prowadzić do wyrządzenia dziecku niepowetowanej szkody. Nadto Prokuratura wniosła o zawieszenie przedmiotowego postanowienia, albowiem rozstrzygnięcie sprawy faktycznie zależy od wyniku innego postępowania, w którym pełnomocnik Conrada H i Ekateriny H. wniósł o ustalenie, że będące podstawą wydania małoletniego orzeczenie holenderskiego sądu w przedmiocie pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej nie podlega uznaniu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Należy przypomnieć, że uprzednio w sprawie Ekateriny H. oraz Conrada H. Prokuratura skierowała Sądu Okręgowego w Warszawie wnioski o wydanie postanowienia w przedmiocie odmowy przekazania władzom wymiaru sprawiedliwości Królestwa Niderlandów małżeństwa, które zabrało własnego syna z niderlandzkiej placówki opiekuńczej i stara się o azyl w Polsce. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury, odmawiając wydania rodziców chłopca i wskazując, że wydanie za nimi Europejskich Nakazów Aresztowania naruszyło ich wolności, prawa człowieka i obywatela.
Marek Skrzetuski
Prokurator Zastępujący
Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie