Zatrzymania w sprawie bezprawnego przekazywania informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z Komendą Stołeczną Policji Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością prowadzi postępowanie w sprawie wykorzystania, wbrew przyjętemu na siebie zobowiązaniu, informacji w postaci danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa dotyczących szkód komunikacyjnych, jak również danych osób zgłaszających przedmiotowe szkody, które to dane były następnie wykorzystywane w działalności innych podmiotów.
W toku postępowania, na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Policji zatrzymali 5 osób zaangażowanych w przestępczy proceder: 49-letniego Waldemara F., 54-letniego Waldemara P., 36-letniego Łukasza S., 43-letnią Katarzynę Z. oraz 39-letnią Aleksandrę P. Zatrzymań dokonano na terenie Poznania i Gdańska.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator przedstawił trzem mężczyznom zarzuty ujawnienia, wbrew przyjętemu na siebie zobowiązaniu, innym osobom informacji pochodzących z systemu informatycznego stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, z którą w/w osoby zapoznały się w związku z wykonywaną pracą tj. przestępstw określonych w art. 266 § 1 Kodeksu karnego i art. 23 ust. 1 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Mężczyznom ogłoszono także zarzut ujawniania w celu osiągnięcia korzyści majątkowych danych stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa dotyczących szkód komunikacyjnych likwidowanych przez podmioty zależne od jednego z ubezpieczycieli oraz danych osobowych osób zgłaszających szkody, tj. przestępstwa określonego w art. 439 ust. 2 i ust. 1 Ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Kobietom przedstawiono zarzuty bezprawnego wykorzystywania w działalności gospodarczej uzyskanych wcześniej bezprawnie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, tj. przestępstwa z art. 23 ust. 2 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Z poczynionych ustaleń śledztwa wynika, że trzech pracowników jednej ze spółek przekazywało dane dotyczące szkód komunikacyjnych oraz osób zgłaszających szkody innym podmiotom. Informacje, które stanowiły tajemnicę przedsiębiorstwa, zdobywali oni korzystając z systemu informatycznego firmy w związku z wykonywaną pracą. W taki sposób mężczyźni uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu, doprowadzając do poważnych szkód w majątku towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi współpracowała spółka. Szacuje się, że ich przestępcza działalność mogła narazić pokrzywdzonych na straty sięgające 2,5 miliona złotych i trwała przez ponad rok – od czerwca 2016 r. do września 2017 . Ustalono również personalia osób, które korzystały z tych danych w ramach własnej działalności gospodarczej.
Wobec podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji.
Mirosława Chyr
w/z Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej w Warszawie