Areszt dla obywatela Ukrainy ustalonego i zatrzymanego po 22 latach- Rostyslavova S. podejrzanego o zabójstwo 50- letniego mężczyzny, mieszkańca Warszawy popełnione w lipcu 1996 roku.
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów w Warszawie prowadzi śledztwo przeciwko, obywatelowi Ukrainy, Rostyslavovi S. podejrzanemu o zabójstwo 50 letniego mężczyzny, mieszkańca Warszawy popełnione w dniu 7 lipca 1996 roku na warszawskim Ursynowie tj. o zbrodnię z art. 148 § 1 kk.
Według ustaleń śledztwa w dniu 6 lipca 1996 roku 23-letni wówczas obywatel Ukrainy przebywający od jakiegoś czasu w Warszawie trafił do mieszkania przygodnie poznanego 50-latka. Tam działając z zamiarem bezpośrednim dopuścił się zabójstwa mężczyzny. Następnie opuścił mieszkanie i odjechał z miejsca samochodem pokrzywdzonego. Samochód porzucił na ulicy Rosoła w Warszawie i wsiadł do taksówki. W tamtym czasie podejrzany nazywał się Rostyslav T. Dopiero po kilku latach zmienił nazwisko na S. Obywatel Ukrainy unikał odpowiedzialności przez 22 lata.
Zwłoki pokrzywdzonego zostały ujawnione w jego miejscu zamieszkania na terenie Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy. Z lokalu zginęło również kilka rzeczy. Na miejscu zbrodni zabezpieczono szereg śladów kryminalistycznych, które jednak przy ówczesnym poziomie techniki śledczej nie przyczyniły się do ustalenia sprawcy. Postępowanie było pierwotnie zakończone w styczniu 1997 roku wydaniem postanowienia o umorzeniu z uwagi na niewykrycie sprawcy przestępstwa. Pomimo umorzenia postępowania. czynności wykrywcze kontynuowali funkcjonariusze Policji z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. Do wytypowania Rostyslava S. przysłużył się wynik analizy systemu AFIS po wprowadzeniu odcisków palców zabezpieczonych na miejscu zabójstwa. Wtedy doszło do przełomu w prowadzonym śledztwie.
W szczególności, po rejestracji śladów daktyloskopijnych w systemie AFIS uzyskano pozytywny wynik wskazujący na wymienionego na wstępie podejrzanego. Ponadto w wywołanej w 2012 roku opinii z zakresu badań biologicznych zabezpieczonych na miejscu zbrodni śladów wyodrębniono profil n/n mężczyzny. Policjanci zaczęli wówczas porównywać modus operandi z miejsca rozbojów jakich się dopuścił do miejsca zabójstwa z 1996 roku. Jak ustalono podejrzany został deportowany z Polski ok. 2001 roku po odbyciu kary orzeczonej za inne przestępstwa (polegające m.in. na doprowadzaniu pokrzywdzonych do stanu bezbronności poprzez dodawanie nieustalonych substancji do napojów, a następnie wykorzystanie zaistniałej sytuacji do kradzieży mienia). Na terytorium RP powrócił pod koniec 2017 roku. W dniu 2 lipca 2018 roku został zatrzymany na terenie Miasta Łodzi przez nieumundurowanych funkcjonariuszy Policji KRP Warszawa II.
Następnie prokurator niezwłocznie wywołał opinię biegłego z zakresu badań biologicznych oraz daktyloskopii. Ze sporządzonych opinii wynikało, iż materiał biologiczny oraz ślady odcisków palców zabezpieczone w 1996 roku na miejscu zbrodni pochodzą od podejrzanego.
W związku z powyższym umorzone postępowanie zostało podjęte, a następnie prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie przedstawił Rostyslavovi S. zarzut z art. 148 § 1 kk i przesłuchał go w charakterze podejrzanego. Podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa i złożył wyjaśnienia, w których wykluczył swój związek ze sprawą. Po zakończeniu czynności z podejrzanym, skierowano wniosek do Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy. Postanowieniem z dnia 4 lipca 2018 roku sąd uwzględnił wniosek prokuratora.
Podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
prokurator Magdalena Sowa
w/z Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej
w Warszawie