Zatrzymanie w śledztwie dotyczącym uszkodzenia zabytkowego gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Data ostatniej aktualizacji: 2020-10-08
Dzisiaj (8 października 2020 r.) w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście w Warszawie w sprawie uszkodzenia zabytku – gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej mieszczącego się przy Al. Szucha 25 w Warszawie została zatrzymana jedna osoba podejrzana o dokonanie wskazanego przestępstwa.
W toku śledztwa ustalono, że w dniu 29 września 2020 r. na elewację budynku ministerstwa zostały naniesione niebieską i czerwoną farbą napisy o treści „Dominik, Milo, Zuzia” oraz „Michał, Kacper, Wiktor, Twoje dziecko LGBT+”. Zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa w przedmiotowej sprawie zostało złożone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Zabezpieczony w sprawie materiał dowodowy oraz przeprowadzone czynności operacyjne doprowadziły do ustalenia tożsamości jednego ze sprawców.
Zatrzymanej Marcie P. przedstawiony został zarzut z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami polegający na uszkodzeniu wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami zabytku. Uznano przy tym jej zachowanie za występek o charakterze chuligańskim.
Wobec podejrzanej Marty P. zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego w kwocie 10.000 złotych. Po wykonanych czynnościach podejrzana została zwolniona.
Przestępstwo z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku skazania sprawcy uszkodzenia zabytku sąd orzeka obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego, a jeżeli byłoby to niewykonalne, nawiązkę na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków.
Aleksandra Skrzyniarz
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie