Sprostowanie nieprawdziwych informacji zawartych w artykule „Wędrujące dane polskich agentów” z Gazety Wyborczej z dnia 30 stycznia 2014 r.
Data ostatniej aktualizacji: 2014-06-03
W artykule zatytułowanym „Wędrujące dane polskich agentów”, który ukazał się w dniu dzisiejszym w Gazecie Wyborczej znalazły się nieprawdziwe informacje co do sposobu zakończenia przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa o sygn. V Ds 28/08.
Nie jest prawdą, iż podstawą umorzenia śledztwa o sygn. V Ds 28/08 była „niska szkodliwość czynu”. Nie jest prawdą, iż postępowanie to zostało zakończone w roku 2013. Nie jest prawdą, aby sąd po rozpoznaniu zażalenia Służby Kontrwywiadu Wojskowego nakazał dalsze prowadzenie ww. postępowania.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie od 2008 r. prowadziła śledztwo o sygn. V Ds 28/08 z zawiadomienia Służby Kontrwywiadu Wojskowego w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz w sprawie bezprawnego ujawnienia informacji opatrzonych klauzulami „tajne” i „ściśle tajne”.
W toku śledztwa zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 kk poprzez przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu publicznego przedstawiono w sumie pięciu funkcjonariuszom Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
W dniu 29 czerwca 2012 r. wydane zostało postanowienie o umorzeniu przedmiotowego śledztwa przeciwko wszystkim podejrzanym, a nadto w sprawie dwóch czynów kwalifikowanych z art. 231 § 1 kk oraz jednego czynu kwalifikowanego z art. 265 § 1 kk polegającego na ujawnieniu w nieustalonym okresie od października 2006 r. do grudnia 2007 r. przez funkcjonariuszy SKW tajemnicy państwowej poprzez udostępnienie albo wydanie ze składnicy kartotek operacyjnych oraz teczek akt operacyjnych oznaczonych klauzulą "tajne" i "ściśle tajne" oraz korzystanie z elektronicznej bazy danych przez ustalone i nieustalone osoby bez wymaganych procedur, a także nieuprawnione skopiowanie w dniach 04-05.10.2007 r. bazy danych ewidencji operacyjnej na twardy dysk komputera zewnętrznego, który następnie wyniesiono z kabiny ekranującej bez udokumentowania i właściwej ochrony, co w konsekwencji doprowadziło do niemożności przeprowadzenia zasadności i legalności tych działań oraz utraty kontroli nad sposobem przechowywania, przetwarzania i udostępniania tych danych. Podstawą umorzenie postępowanie w zakresie wszystkich czynów był brak znamion czynów zabronionych z art. 231 § 1 kk i art. 265 § 1 kk. W żadnym zakresie postępowanie nie zostało umorzone wobec znikomej społecznej szkodliwości czynu.
Na powyższe postanowienie o umorzeniu śledztwa zażalenie złożył Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Postanowieniem z dnia 18 lutego 2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie pozostawił bez rozpoznania ww. zażalenie w zakresie wyżej opisanego czynu z art. 265 § 1 kk, wobec stwierdzenia, iż zażalenie zostało wniesione przez osobę nieuprawnioną. Sąd uzasadnił, iż Służba Kontrwywiadu Wojskowego nie ma statusu pokrzywdzonego przy przestępstwie bezprawnego ujawnienia informacji niejawnych z art. 265 § 1 kk, tak więc nie była podmiotem uprawnionym do wniesienia zażalenia. Od powyższego postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie zażalenie złożyła Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Postanowieniem z dnia 2 kwietnia 2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy powyższe postanowienie o pozostawieniu bez rozpoznania zażalenia, tym samym postanowienie o umorzeniu śledztwa w zakresie czynu z art. 265 § 1 kk uprawomocniło się.
W pozostałym zakresie zażalenie SKW na umorzenie śledztwa o sygn. V Ds 28/08 nie zostało jeszcze rozpoznane. Postanowieniem z dnia 20 maja Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził swoją niewłaściwość rzeczową i przekazał zażalenie do rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla m.st. Warszawy. Posiedzenie w przedmiocie zażalenia wyznaczone jest na marzec 2014 r. Tak więc w żadnym zakresie postanowienie o umorzeniu śledztwa o sygn. V Ds 28/08 nie zostało uchylone.
prok. Przemysław Nowak
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej
w Warszawie