Prokuratura Okręgowa w Warszawie na podstawie art. 334 §3 k.p.k. zawiadamia wszystkie osoby pokrzywdzone, iż śledztwo prowadzone za sygnaturą PO II Ds. 129.2017 przeciwko Tomaszowi T. zakończyło się skierowaniem w dniu 15 czerwca 2021 r. aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Tomaszowi T. zarzucono liczne czyny z zakresu cyberprzestępczości mające postać
- ataków Ddos na strony internetowe Home.pl, Zybel.pl, ataniej.pl, yamo.pl, reactor.pl, drukuj24.pl, outletowo.pl, bizneshost.pl, linux.pl
- dystrybucji złośliwego oprogramowania VB CLIP – służącego do zmiany numeru rachunku bankowego w czasie dokonywania przelewu z wykorzystaniem funkcji schowka (kopiuj/wklej)
- dystrybucji złośliwego oprogramowania typu ransomware – służącego do szyfrowania zawartości komputerów w celu żądania okupu – poprzez rozsyłanie wiadomości mailowych sugerujących pochodzenie od następujących podmiotów:
www.zastępczypojazd.pl
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych
Kancelaria Adwokacka Wojciech Wilgierz
Adwokat Andrzej Latocha
Adwokat Jerzy Chojka
DHL Parcel Polska sp. z o.o.
Pracownia Architektoniczna Karol Bulanda „Bulanda Architekci”
Morele.net sp. z o.o.
mBank SA
Multimedia Polska SA
Nationale Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA
Zara.com
Netia SA
WizzAir.com
PKO Leasing SA
Polkulier.pl
Paczkawruchu.pl
Cinema City
Poczta Polska SA
P4 sp. z o.o.
POUCZENIE POKRZYWDZONEGO
1. Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 54 § 1 kpk).
2. Zgodnie z art. 107 § 2 kpk orzeczenia nakładające obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz nawiązkę orzeczoną na rzecz pokrzywdzonego uważa się za orzeczenia co do roszczeń majątkowych, jeżeli nadają się do egzekucji w myśl przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
3. Pokrzywdzony, a także prokurator, może aż do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć wniosek, o którym mowa w art. 46 § 1 Kodeksu karnego (art. 49a kpk).