Informacja w sprawie śledztwa dot. Finroyal
Data ostatniej aktualizacji: 2012-11-08
Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje powierzone w całości Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie śledztwo o sygn. VI Ds 252/12:
1/ przeciwko Andrzejowi K. podejrzanemu o to, że w okresie od listopada 2007 roku do 26 czerwca 2012 roku na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, za pośrednictwem Biur Operacyjnych z siedzibą w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, pełniąc funkcję Dyrektora spółki Finroyal – FRL Capital Limited z siedzibą w Londynie, uprawnionego do prowadzenia jej spraw, prowadził działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, obciążając je ryzykiem związanym z inwestowaniem, bez stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, to jest o czyn z artykułu 171 ustęp 1 ustawy Prawo bankowe przestępstwo z art. 171 ust. 1 ustawy prawo bankowe,
2/ w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów FRL Capital Ltd. z siedzibą w Wielkiej Brytanii w okresie od listopada 2007 r. do sierpnia 2012r. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i innych miejscowości na terenie Polski tj. o czyn z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art.294 § 1 k.k.
Aktualna liczba złożonych w powyższej sprawie zawiadomień o przestępstwie wynosi 1024, zaś pokrzywdzeni, którzy złożyli powyższe zawiadomienia są sukcesywnie przesłuchiwani, w miarę możliwości organizacyjnych Prokuratury Okręgowej w Warszawie i ABW oraz w drodze pomocy prawnej przez inne prokuratury w kraju.
W sprawie ustalono między innymi, że sumy, które były wpłacane na rachunki FRL Capital Ltd. wahały się średnio od kilku tysięcy złotych do kilku milionów złotych.
Nadto, analitycy Działu Informatyzacji i Analiz Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzą na bieżąco czynności mające na celu obliczenie i precyzyjne wskazanie sumy strat poniesionych przez klientów FRL Capital Ltd., która jak wynikało ze wstępnych szacunków, mogła wynieść około 50 milionów złotych.
Podjęto także czynności mające na celu ustalenie składników majątku FRL Capital Ltd. oraz podejrzanego w powyższej sprawie Andrzeja K., które pozwoliły na wydanie postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego w celu zabezpieczenia grożącej mu kary grzywny, przepadku przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz korzyści uzyskanych z jego popełnienia.
Przedmiotem postanowień o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego były posiadane przez niego udziały w spółkach, wierzytelności z tytułu zawartych umów, jak również nieruchomości, które zostały obciążone hipoteką przymusową.
W toku powyższego śledztwa przeprowadzono również przeszukania znajdujących się na terenie kraju biur operacyjnych FRL Capital Ltd., mających siedziby w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz we Wrocławiu; przeszukań dokonano również w miejscu zamieszkania podejrzanego Andrzeja K.
Zabezpieczona w wyniku powyższych czynności obszerna dokumentacja oraz sprzęt elektroniczny są aktualnie przedmiotem oględzin prowadzonych przez analityków Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie.
W toku śledztwa podjęto również czynności mające na celu ustalenie wszystkich rachunków bankowych należących do FRL Capital Ltd., Andrzeja K. oraz innych powiązanych z powyższą sprawą osób.
Przekazywane sukcesywnie przez banki historie rachunków stanowią obecnie przedmiot analizy prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Prokuratura Okręgowa wystąpiła także do władz Wielkiej Brytanii z wnioskiem o realizację szeregu czynności, w ramach międzynarodowej pomocy prawnej na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie siedzibę miała firma FRL Capital Ltd.
Wskazać dodatkowo należy, iż ze zgromadzonej w toku śledztwa dokumentacji wynika, iż z Amber Gold Sp. z o.o. wpłynęły na rachunek spółki FRL Capital Ltd. środki finansowe w kwocie 1.200.000,00 zł ; faktyczny charakter powyższej transakcji jest aktualnie szczegółowo ustalany oraz wyjaśniany, zaś sposób ewentualnego rozdysponowania wpłaconej na rzecz FRL Capital Ltd. kwoty stanowi przedmiot analizy kryminalistycznej przeprowadzanej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwraca się do osób pokrzywdzonych, które do tej pory nie złożyły zawiadomienia o przestępstwie, a także do osób, które posiadają wiedzę na temat działalności spółki Finroyal o zgłaszanie się do tutejszej Prokuratury celem wykonania z ich udziałem czynności procesowych.
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Warszawie
prok. Dariusz Ślepokura