Informacja o zastosowaniu tzw. konfiskaty rozszerzonej w śledztwie prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo przeciwko Sebastianowi R., któremu przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a także zarzuty kierowania wykonaniem czynów zabronionych polegających na oszustwach w stosunku do mienia znacznej wartości oraz wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy, przy czym ustalono, że podejrzany z popełniania przestępstw uczynił sobie stało źródło dochodów.
W toku śledztwa 17 osobom prokurator przedstawił kilkadziesiąt zarzutów popełniania przestępstw, w tym oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, posługiwania się podrobionymi dokumentami i innych. W stosunku do części z nich zostały już skierowane akty oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Członkowie grupy kierowanej przez Sebastiana R. zajmowali się werbowaniem osób fizycznych – tzw. słupów. Osoby te, przy użyciu dostarczonych im fałszywych dokumentów, zawierały w formie aktu notarialnego umowy pożyczki z przeniesieniem prawa własności nieruchomości na zabezpieczenie. W ten sposób doprowadzały do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pożyczkobiorców poprzez wprowadzenie ich w błąd co do zamiaru wywiązania się z zawartych umów, tożsamości oraz posiadania tytułu prawnego do nieruchomości.
W toku śledztwa ustalono, że podejrzany Sebastian R. wspólnie z żoną zamieszkiwali w domu zlokalizowanym w podwarszawskiej miejscowości, który tylko formalnie stanowił własność innej osoby. W rzeczywistości to podejrzany i jego żona władali przedmiotową nieruchomością. Zapłata za zakup domu nastąpiła ze środków zgromadzonych na rachunku bankowym należącym do żony podejrzanego.
Wobec powyższych ustaleń, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego stosując art. 45 § 2 kodeksu karnego, dotyczący konfiskaty rozszerzonej. Zabezpieczenie nastąpiło poprzez ustanowienie hipoteki przymusowej w kwocie 1 miliona 250 tysięcy złotych na nieruchomości zlokalizowanej w jednej z podwarszawskich miejscowości, a także ustanowienie zakazu zbywania i obciążania nieruchomości.
Zastosowane przez prokuratora zabezpieczenie majątkowe zostało dokonane na poczet grożącego podejrzanemu Sebastianowi R. przepadku równowartości korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw, zwrotu korzyści majątkowej na rzecz pokrzywdzonego, grożącej mu kary grzywny oraz pokrycia kosztów sądowych.
Możliwość szerszego zabezpieczenia majątku sprawców przestępstw już na etapie postępowania przygotowawczego została wprowadzona ustawą z 23 marca 2017 roku o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 768), która obowiązuje od 27 kwietnia 2017 roku.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie