Akt oskarżenia przeciwko 18 osobom oskarżonym o próbę nielegalnego uzyskania zaświadczeń uprawniających do obsługi wózków widłowych, koparek, spawarek oraz innych maszyn i urządzeń.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z Komendą Stołeczną Policji prowadzi śledztwo dotyczące powoływania się na wpływy w urzędach państwowych zajmujących się wydawaniem zaświadczeń uprawniających do obsługi różnych maszyn i urządzeń m.in. wózków widłowych, koparek, spawarek oraz podjęcia się pośrednictwa w uzyskaniu uprawnień do obsługi w/w sprzętu. W toku śledztwa ustalono organizatora procederu i wydano wobec niego postanowienie o przedstawieniu 81 zarzutów. Wobec ukrywania się przed organami ścigania, poszukiwany jest Europejskim Nakazem Aresztowania.
W/w na portalu internetowym zamieszczał ogłoszenia o możliwości załatwienia zaświadczeń o kwalifikacjach zawodowych. W korespondencji z osobami zainteresowanymi, osoba ta powoływała się na wpływy w instytucjach wydających różne rodzaje świadectw kwalifikacyjnych i wywoływał u nich przekonanie o posiadaniu takich wpływów. W zamian za załatwienie zaświadczeń żądał korzyści majątkowych w kwotach od 200 do 1400 zł. W ten sposób proponował m.in. zaświadczenia uprawniające do obsługi wózków widłowych, koparek, zaświadczeń dotyczących uprawnień spawalniczych, zaświadczeń dotyczących uprawnień do obsługi zagęszczarki i ubijaków wibracyjnych. W jednym przypadku chodziło o załatwienie dla obywatelki Ukrainy dokumentów legalizacyjnych pobyt na terenie Polski – pozwolenia na pobyt czasowy oraz pozwolenia na pracę.
W związku z w/w procederem zarzuty przedstawiono ponadto 18 osobom, które nawiązały kontakt z oferującym zaświadczenia i przekazały mu korzyści majątkowe w kwotach od 200 do 1400 zł w zamian za pośrednictwo w załatwieniu określonego rodzaju świadectwa kwalifikacyjnego. Zarzuty dotyczą czynów określonych w art. 230 a § 1 kk. Jeden z podejrzanych usłyszał ponadto zarzut podrobienia dokutemu – świadectwa o pozytywnym wyniku sprawdzianu na uprawnienia operatora zagęszczarki i ubijaki wibracyjne, wszystkie typy, klasy III, a następnie posłużenia się w/w dokumentem (art. 271 § 1 kk). Do uzyskania zaświadczeń przez osoby próbujące wejść w ich posiadanie nie doszło.
W toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy potwierdzający sprawstwo w/w osób, jak też samego organizatora procederu, m.in. historię rachunków bankowych na których odnotowano przekazy pieniężne, historię korespondencji e-mail, historię połączeń telekomunikacyjnych.
Szesnastu z osiemnastu podejrzanych przyznało się do zarzucanych im czynów, składając wyjaśniania zgodne z ustalonym w sprawie materiałem dowodowym. Pozostali podejrzani złożyli wyjaśniania sprzeczne nie tylko z zebranym w sprawie materiałem dowodowym, ale również wewnętrznie.
Akt oskarżenia skierowano do Sądu Rejonowego dla Warszawy Żoliborza w Warszawie.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie