Akt oskarżenia przeciwko funkcjonariuszom Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji oskarżonym m.in. o przyjmowanie korzyści majątkowych za przekazywanie informacji o kolizjach drogowych na terenie Warszawy.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu akt oskarżenia przeciwko czterem funkcjonariuszom policji oraz dwóm pracownikom cywilnym Stołecznego Stanowiska Kierowania Komendy Stołecznej Policji, oskarżonym o przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z przekazywaniem osobom zajmującym się holowaniem pojazdów informacji z policyjnej bazy informatycznej o lokalizacji kolizji i wypadków drogowych na terenie Warszawy (art.231 § 2 kk, art., 266 § 2 kk, art., 228 § 3 kk).
Do przekazywania w/w informacji, z krótkimi przerwami dochodziło w okresie od 2011 r. do kwietnia 2017 r., kiedy to osoby zajmujące się przestępczym procederem zostały na polecenie prokuratora zatrzymane i doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Piotr R. - inicjator i organizator procederu oskarżony został o 13 przestępstw, w tym 4 polegające na umożliwianiu innym pięciu oskarżonym popełniania przestępstw polegających na przekazywaniu informacji służbowych w zamian za korzyści majątkowe (zarzuty tzw. sprawstwa kierowniczego). Jak ustalono oskarżony przekazywał innym pracownikom SSK KSP biorącym udział w przekazywaniu informacji swoje kontakty z pracownikami firm holowniczych, telefony komórkowe, na bieżąco instruował ich kiedy i na jakie numery telefonów przesyłać informacje, a także przekazywał im korzyści majątkowe pobierane od przedstawicieli firm holowniczych.
Pozostali funkcjonariusze policji oraz pracownicy cywilni SSK KSP, będący funkcjonariuszami publicznymi (Tomasz O., Andrzej B., Marcin B., Sylwester K., Grzegorz A) zostali oskarżeni o popełnienie od jednego do czterech przestępstw, przy czym zaznaczyć należy, że nawet w przypadku jednego zarzutu aktu oskarżenia - ujawnianie informacji i przyjmowanie korzyści majątkowych obejmowało okres kilku miesięcy (np. od lipca 2015 r. do marca 2016 r.; chodzi o tzw. czyn ciągły, kiedy sprawca dopuszcza się kilku tożsamych rodzajowo przestępstw w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru).
Z ustaleń śledztwa wynika, iż Ernest S., Michał H., Marcin S. oraz Kamil G. (zajmujący się holowaniem pojazdów) w okresie objętym zarzutami przekazali sześciu wskazanym wyżej osobom korzyści majątkowe w łącznej kwocie ponad 50 tys zł. W związku z powyższym wszyscy zostali oskarżeni o udzielenie funkcjonariuszom publicznym korzyści majątkowych za zachowanie stanowiące naruszenie prawa (art. 229 § 3).
Ponadto Dariusz C. – ekspert Sekcji Administrowania Systemu Wspomagania Dowodzenia Wydziału Dyżurnego Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji został oskarżony o dwa przestępstwa polegające na utrudnianiu śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Mianowicie oskarżony dwukrotnie ujawnił Andrzejowi B. (późniejszemu oskarżonemu w sprawie) informację o prowadzeniu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa dotyczącego działalności osób i zdarzeń objętych niniejszym postępowaniem.
Wszyscy oskarżeni, poza Robertem K. (oskarżonemu o udostępnienie służbowej radiostacji Piotrowi R.) oraz Kamilem G., przyznali się do zarzucanych im przestępstw i złożyli obszerne wyjaśniania, zgodne z ustaleniami śledztwa.
Poszczególne przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karami od 3 (art. 231 § 1 kk) do 10 lat pozbawienia wolności (art. 231 § 2 kk, art. 228 § 3 kk).
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie