Akt oskarżenia przeciwko Markowi F. oskarżonemu o wręczanie korzyści majątkowych w zamian za wystawienie nierzetelnych zaświadczeń lekarskich
Data ostatniej aktualizacji: 2017-05-09
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia akt oskarżenia m.in. przeciwko Markowi F., któremu zarzucono udzielanie korzyści majątkowych w zamian za zaświadczenia lekarskie.
Marka F. oskarżono o dwukrotne przekazanie łapówek lekarzom, którzy niezgodnie z prawem wystawili mu zaświadczenia usprawiedliwiające jego niestawiennictwo w charakterze podejrzanego przed Urzędem Kontroli Skarbowej (w grudniu 2014 r.) oraz w prokuraturze (w marcu 2015 r.), tj. o popełnienie przestępstw z art. 229 § 1 i 3 kk.
Aktem oskarżenia objęto również lekarzy Piotra Z. i Edmunda Z., którym zarzucono przyjęcie łapówek w związku z bezprawnie wystawianymi zaświadczeniami (art. 228 § 1 i 3 kk), a w jednym przypadku także wystawienie zaświadczenia poświadczającego nieprawdę (przestępstwo z art. 271 § 3 kk). Ponadto zarzuty popełnienia szeregu przestępstw usłyszał pośrednik Krzysztof Sz., któremu zarzucono powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych, a także podżeganie i wręczanie korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne (art. 229 § 1 i 3 oraz art. 230 § 1 kk).
Śledztwo w przedmiotowej sprawie prowadzono w związku z uzyskaniem z Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji materiałów niejawnych wskazujących na nielegalne uzyskiwanie przez firmy zajmujące się działalnością detektywistyczną danych z systemów KSIP, PESEL, REGON i CEPIK, w zamian za korzyści majątkowe przekazywane funkcjonariuszom Policji.
W toku postępowania ujawniono, że Krzysztof Sz. - kierujący działalnością jednej ze spółek z branży detektywistycznej - powoływał się wobec swoich kontrahentów na wpływy w Policji i w zamian za korzyści majątkowe podejmował się załatwienia ich spraw, w tym nielegalnie pozyskiwał dla swoich klientów dane z systemów państwowych. Analiza materiałów wykazała, że w grudniu 2014 r. Marek F. zwrócił się do Krzysztofa Sz. o pomoc w „zorganizowaniu” zaświadczenia lekarskiego usprawiedliwiającego jego nieobecność w Urzędzie Kontroli Skarbowej we Wrocławiu Ośrodku Zamiejscowym w Legnicy. Odpowiednie zaświadczenia lekarskie zostały wystawione przez dwóch lekarzy, którzy nie przeprowadzili badań oskarżonego. Dodać należy, że jeden z lekarzy pełnił funkcję biegłego sądowego.
Sytuacja powtórzyła się w marcu 2015 r., kiedy Marek F. był wezwany do stawiennictwa w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku. Ponownie za pośrednictwem Krzysztofa Sz. Marek F. przekazał łapówkę lekarzowi Piotrowi Z., który wystawił zaświadczenie lekarskie nie badając oskarżonego.
Podejrzani Marek F. i Krzysztof Sz. przyznali się do zarzuconych im czynów, natomiast lekarze Piotr Z. i Edmund Z. nie przyznali się i złożyli wyjaśnienia, które w ocenie Prokuratury są sprzeczne ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.
Wobec oskarżonych Marka F., Krzysztofa Sz. i Piotra Z. stosowano dozory Policji, ponadto Piotra Z. zawieszono w pełnieniu funkcji biegłego.
Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
prok. Michał Dziekański
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej
w Warszawie