Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym tzw. „Grupy Suchego”.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Warszawie w ramach zespołu powołanego Zarządzeniem Prokuratora Regionalnego w Warszawie prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące funkcjonowania na terenie Polski i krajów Europy Zachodniej zorganizowanej grupy przestępczej, której głównym przedmiotem działalności była produkcja, obrót i przemyt środków odurzających oraz substancji psychotropowych, obrót bronią palną (w tym również poza granice Polski), produkcja i rozprowadzanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy, kradzieże luksusowych samochodów, a także inne przestępstwa kryminalne.
Członkowie w/w grupy określanej tzw. „grupą Suchego” byli ściśle powiązani z innymi grupami przestępczymi działającymi wcześniej na terenie Warszawy i innych miast, w tym „grupą mokotowską”, „żoliborską”, „szkatułową” i „mławską”. Działalność grupy, której dotyczy śledztwo obejmuje lata 2000-2016 r.
W przedmiotowej sprawie w dniu 9 kwietnia 2018 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie wspólnie z CBŚP Zarząd w Warszawie przeprowadziła kolejną „realizację”, w toku której zatrzymano 16 osób zaangażowanych w przestępczą działalność grupy. Trzy osoby zostały doprowadzone z Aresztów Śledczych i Zakładów Karnych.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokuratorzy przedstawili podejrzanym kilkadziesiąt zarzutów popełniania przestępstw takich jak: udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, kradzieży z włamaniem do lokali mieszkalnych, palcówek handlowych oraz obiektów usługowych, a także szeregu innych przestępstw kryminalnych, w tym handlu bronią.
Na wniosek prokuratora wobec 8 podejrzanych Sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych podejrzanych, zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.
Ponadto na mieniu podejrzanych na poczet grożących im kar, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 1,4 mln zł., w tym przy wykorzystaniu tzw. konfiskaty rozszerzonej. Zabezpieczono środki pieniężne w kwocie ponad 420 tyś zł., wartościowe przedmioty oraz nieruchomości.
W toku przedmiotowego śledztwa status podejrzanych posiada obecnie 61 osób, którym przedstawiono łączenie ponad 250 zarzutów popełniania przestępstw. Dwudziestu czterech podejrzanych przebywa aktualnie w Aresztach Śledczych. Ponadto część z podejrzanych odbywa kary pozbawienia wolności orzeczone w innych sprawach. Łączenie w toku przedmiotowego śledztwa zatrzymano 69 osób.
Wobec 8 oskarżonych wyłączono materiały do odrębnego postępowania i w lutym oraz marcu tego roku skierowano akty oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Sądu Rejonowego w Ciechanowie.
W toku przedmiotowego śledztwa, na poczet grożących kar, na mieniu podejrzanych dokonano zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 5 mln złotych, w tym przy wykorzystaniu tzw. konfiskaty rozszerzonej.
Realizacja z września 2017 r. była jedną z większych międzynarodowych realizacji polskiej prokuratury i policji na terenie Europy w ostatnim czasie. Zakres przedmiotowego postępowania, w tym ilość zatrzymanych w sprawie osób, wymagał zaangażowania w czynności procesowe związane z ogłoszeniem zarzutów i skierowaniem do Sądów wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania wszystkich prokuratorów Wydziału II ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ostatnie zatrzymania były wynikiem intensywnej pracy Prokuratury i funkcjonariuszy CBŚP, która miała na celu procesowe rozliczenie wszystkich aspektów działalności zorganizowanej grupy przestępczej.
Poprzedniej realizacji w przedmiotowej sprawie dotyczy komunikat z dnia 2 października 2017 r. zamieszczony na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie