Prokuratura przeciwko wydaniu Królestwu Niderlandów rodziców chłopca cierpiącego na autyzm.
Data ostatniej aktualizacji: 2020-08-28
Prokuratura przeciwko wydaniu Królestwu Niderlandów rodziców chłopca cierpiącego na autyzm
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała w piątek (28.08.2020) do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosek o wydanie postanowienia w przedmiocie odmowy przekazania małżeństwa, które zabrało własnego syna z niderlandzkiej placówki opiekuńczej i stara się o azyl w Polsce, ściganego na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, władzom wymiaru sprawiedliwości Królestwa Niderlandów.
ENA za obywatelką Federacji Rosyjskiej Ekateriną H. i jej mężem Conradem H., obywatelem Królestwa Niderlandów wydał Sąd Zeeland-West-Brabant Królestwa Niderlandów w związku z zarzutem uprowadzenia ich małoletniego syna w czerwcu 2020 r. z ośrodka opieki.
Odebrany i pozbawiony opieki
Cierpiący na autyzm Martin decyzją niderlandzkiego sądu został odebrany rodzicom i umieszczony w ośrodku opieki w związku z doniesieniem sąsiada, wskazującym na krzywdzenie chłopca. Państwo H. nigdy jednak nie usłyszeli zarzutów karnych. Zarzucono im natomiast, że ich syn płacze i nie jest z nimi związany emocjonalnie. Małżeństwo H. uzyskało prawo do odwiedzin chłopca dopiero po 13 miesiącach. Podczas odwiedzin rodzice zaobserwowali u Martina cofnięcie w rozwoju, nie podlegał on również terapii w zakresie autyzmu. Sytuacja związana z pobytem dziecka w ośrodku utwierdziła rodziców w przekonaniu, że konieczne jest zabranie Martina z placówki, gdzie był zaniedbywany. Ekaterina i Conrad H. zabrali syna z zakładu obserwacji i diagnostyki oraz leczenia eksploratywnego 24-go czerwca 2020 r. Zgodnie z niderlandzkim prawem takie działanie rozpatrywane jest jako uprowadzenie dziecka zagrożone karą do 9 lat pozbawienia wolności.
Rodzice złożyli wniosek o przyznanie im azylu w Polsce oraz o nieuznawanie postanowień sądów niderlandzkich. Uznali bowiem, że państwo polskie zagwarantuje im przestrzeganie wartości rodzinnych i stworzy możliwość zapewnienia dziecku dalszego rozwoju.
Rodzice sami stawili się w prokuraturze
W związku z wystawieniem ENA przebywający z synem w Polsce rodzice skontaktowali się z Prokuraturą Okręgową w Warszawie, deklarując swoje stawiennictwo. Zostali oni przesłuchani przez prokuratora w ramach wykonywanej międzynarodowej odezwy. Małżeństwo H. podkreśliło, że w przypadku ich wydania syn pozbawiony zostałby należytej opieki. Podkreślili, że ich zachowanie wynikało z chęci realizacji opieki nad synem.
W toku prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej postępowania związanego z realizacją ENA uzyskano opinię psychologiczną, w której wskazano na istniejącą prawidłową więź matki i ojca z dzieckiem. Z opinii tej wynikało, że jakiekolwiek zmiany w sytuacji Martina mogą negatywnie wpłynąć na jego dalszy rozwój.
Czyn rodziców nie jest przestępstwem
Po przeprowadzeniu analizy dokumentacji dotyczącej sytuacji prawnej i opiekuńczej małoletniego prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie stwierdził, że czyn zarzucany rodzicom małoletniego nie stanowi przestępstwa w rozumieniu prawa polskiego.
W utrwalonym orzecznictwie sądów polskich „uprowadzenie rodzicielskie” może mieć jedynie miejsce, gdy rodziców pozbawiono władzy rodzicielskiej, ograniczono im władzę rodzicielską lub ją zawieszono na podstawie orzeczenia sądowego. Taka sytuacja zaś nie miała miejsca w przypadku małżeństwa H. i ich syna.
Analiza orzeczeń sądów niderlandzkich prowadzi do wniosku, że sytuacja małoletniego Martina odpowiada w polskiej procedurze instytucji przekazania dziecka do pieczy zastępczej w trybie art. 109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Uniemożliwia to uznanie, że rodzice małoletniego na terenie Królestwa Niderlandów dopuścili się czynu wypełniającego przepisy polskiej ustawy karnej.
Odmowa wykonania ENA
Z uwagi na brak przesłanek do uznania czynu rodziców Martina za przestępstwo Prokuratura Okręgowa w Warszawie w trybie art. 607 kpk wniosła do Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie postanowienia w przedmiocie odmowy przekazania małżeństwa H. niderlandzkiemu wymiarowi sprawiedliwości na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.
Aleksandra Skrzyniarz
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Warszawie