Akt oskarżenia przeciwko 3 osobom nielegalnie doładowującym Warszawskie Karty Miejskie.
Data ostatniej aktualizacji: 2017-07-06
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli akt oskarżenia przeciwko 3 mężczyznom – Markowi M. (l. 34), Dominikowi K. (l. 30) i Jarosławowi Cz. (l. 59), którym zarzucono popełnienie oszustw komputerowych polegających na nielegalnym doładowywaniu Warszawskich Kart Miejskich, w wyniku czego stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego stracił blisko 120 tys. zł, tj. popełnienie przestępstw z art. 287 § 1 kk. Dominik K. usłyszał także zarzut nielegalnego posiadania 32 g marihuany, tj. popełnienia przestępstwa z art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że oskarżeni kodowali nielegalnie karty miejskie przy wykorzystaniu laptopa lub telefonu z czytnikami NFC i specjalistycznym oprogramowaniem, pobierając w zamian opłatę w wysokości od 30% do 40% ceny biletu z legalnej dystrybucji.
Za przestępstwa zarzucone oskarżonym grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Ponadto w sprawie nieautoryzowanych doładowań Warszawskich Kart Miejskich w prokuraturach warszawskich toczy się szereg postępowań karnych w sprawie osób nielegalnie doładowujących karty, jak również wobec ich klientów. Jedno ze śledztw – w sprawie około 750 osób korzystających z nielegalnych doładowań - prowadzi Prokuratura Okręgowa
w Warszawie.
Impulsem do rozpoczęcia śledztw było uzyskanie przez Zarząd Transportu Miejskiego anonimowych informacji o możliwości doładowania Warszawskiej Karty Miejskiej „za pół ceny”. Porównanie zapisów z systemu sprzedaży kart ze zbiorem kart aktywowanych wykazało, że w okresie od 2012 roku do 2015 roku na około 146 000 kartach zostały aktywowane bilety, pomimo, że karty nie zostały doładowane w żadnym z legalnych kanałów sprzedaży.
prok. Michał Dziekański
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej
w Warszawie