Informacja o zarzutach w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w dostawie sprzętu dla Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie
Data ostatniej aktualizacji: 2017-09-21
Prokuratura Okręgowa w Warszawie, Wydział ds. Wojskowych wspólnie z funkcjonariuszami Warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego od stycznia 2017 r. prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy dostawie w grudniu 2016 r. dziewięciu komponentów automatycznego mobilnego systemu pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego nr 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie. W/w zestawy przeznaczone były do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych, operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem „HEAD”. Wartość zamówienia wynosiła ponad 4 mln zł.
W toku śledztwa, w dniu 18 września 2017 r. zatrzymano 5 osób związanych z dostawą i odbiorem wadliwych urządzeń, w tym przedsiębiorcę, który dostarczał urządzenia jako wykonawca zamówienia, żołnierza i pracownika cywilnego Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP uczestniczących w odbiorze sprzętu oraz dwie osoby cywilne związane z przedsiębiorcą.
Prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości (art. 231 § 2 kk, art. 271 § 3 kk, art. 286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk).
Jak ustalono, sprzęt dostarczony do Składu Materiałowego nr 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie nie spełniał wymagań określonych przez zamawiającego, a jego eksploatacja mogła zagrażać bezpieczeństwu wykonywanych lotów. Odbiór sprzętu nastąpił pomimo tego, iż posiadał on liczne wady jakościowe m.in. wykonawca montował urządzenia pomiarowe nie nadające się do zapewnienia bezpieczeństwa lotów,
Nieprawidłowości w dostawie sprzętu zostały ujawnione przez Centralne Biuro Antykorupcyjne jeszcze przed wdrożeniem sprzętu do eksploatacji, co uniemożliwiło wprowadzenie go na wyposażenie jednostek wojskowych.
Wobec dostawcy sprzętu na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy. W stosunku pozostałych osób zastosowane zostały wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów Policji połączonych z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru przełożonego wojskowego (wobec żołnierza).
Ponadto na poczet grożących kar i środków kompensacyjnych, prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych na łączną kwotę ponad 3 mln 700 tyś zł.
Łukasz Łapczyńksi
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie