Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekroczenia granicy RP.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 22 osobom zaangażowanym w proceder organizowania cudzoziemcom, głownie z Czeczenii nielegalnego przekroczenia granicy RP. Wśród osób objętych aktem oskarżenia znaleźli się Kurban M. oraz Movlat Ch. (obywatele Federacji Rosyjskiej pochodzenia czeczeńskiego). W/w kierowali dwoma niezależnymi i równolegle działającymi na terenie Polski grupami przestępczymi powiązanymi osobami kierowców taksówek, którzy przewozili cudzoziemców.
Zarzuty wobec w/w dotyczą kierowania w 2016 i 2017 r. zorganizowanymi grupami przestępczymi działającymi na terenie woj. mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, których członkowie mieli na celu popełnianie przestępstw polegających na wielokrotnym organizowaniu innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, a także kierowania popełnieniem przestępstw polegających na organizowania nielegalnego przekroczenia granicy RP przez cudzoziemców. Zarzuty wobec pozostałych osób objętych aktem oskarżenia dotyczą udziału w zorganizowanych grupach przestępczych kierowanych przez w/w oskarżonych oraz organizowania przewozu cudzoziemców z terenu Polski do innych krajów Unii Europejskiej, przede wszystkim do Niemiec i Francji. Tego rodzaju zarzuty usłyszeli osoby organizujące proceder na polecenie głównych podejrzanych, kierowcy taksówek oraz inne osoby przewożące cudzoziemców z okolic wschodniej granicy Polski do miejscowości położonych przy zachodniej granicy RP, a następnie z w/w miejscowości do zachodnich krajów Unii Europejskiej.
Działając w ten sposób oskarżeniu ułatwili nielegalny pobyt na terytorium Unii Europejskiej kilkuset nielegalnym imigrantom, głownie z Czeczenii.
Grypy przestępcze kierowane przez Kurbana M oraz Movlata Ch. w swojej działalności wykorzystywały tzw. „procedurę uchodźczą” określoną w Rozdziale 2 Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Cudzoziemcy, głównie z Czeczenii, którzy wjeżdżali na teren RP, składali wniosek przyznanie statusu uchodźcy. Na czas postępowania administracyjnego w przedmiocie rozpoznania wniosku kierowani byli do ośrodków otwartych. Ich dokumenty tożsamości były deponowane na czas rozpatrzenia wniosku, im zaś wydawano Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca, który to dokument nie uprawniał takiej osoby do przekroczenia granicy RP.
Członkowie grup przestępczych werbowali takie osoby m.in. w ośrodku w Terespolu, a następnie po pobraniu od nich opłaty organizowali ich przewóz do Niemiec i Francji. Przewożenie cudzoziemców zlecali współpracującymi z nimi kierowcom taksówek, a także innym osobom wykorzystującym do tego celu prywatne pojazdy. Cudzoziemcy z ośrodków, w których przebywali byli przewożeni bezpośrednio na terytorium Francji lub Niemiec, bądź do moteli w okolicach granicy polsko - niemieckiej, skąd samochodami osobowymi przewożono ich dalej, do Francji lub Niemiec.
Śledztwo w przedmiotowej sprawie zostało wszczęte w oparciu o ustalenia operacyjne Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Powyższe ustalenia pozwoliły na zatrzymanie na gorącym uczynku taksówkarzy przewożących nielegalnych imigrantów na zlecenie Kurbana M. W/w kontaktował się osobiście z poszczególnymi kierowcami i nadzorował wykonanie przewozu. Pobierał także od cudzoziemców opłaty i rozliczał się z kierowcami taksówek. Dalsze czynności śledcze pozwoliły na ustalenie, że równolegle do grupy Kurbana M. działa konkurencyjna grupa przestępcza Movlata Ch. Jej modus operandi był analogiczny. Osobą, która łączyła w/w grupy był terespolski taksówkarz, który woził uchodźców na zlecenie zarówno Kurbana M. jak i Movlata Ch. W przypadku gdy zleceń było więcej, w/w taksówkarz przekazywał je znajomym taksówkarzom, również objętych przedmiotowym aktem oskarżenia.
Głowni podejrzani nie przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów. Movlat Ch. oświadczył, iż pomagał ludziom z Kukazu. Większość taksówkarzy oraz kierowców pojazdów przyznało się do przewożenia ludzi, kwestionując jednak swój udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Kurban M. oraz Movlat Ch. przebywają w aresztach śledczych. Są tymczasowo aresztowani w przedmiotowej sprawie. Wobec pozostałych oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze.
Z uzyskanych danych wynika, że Kurban M. był skazany wyrokiem Sądu Okręgowego we Frankfurcie nad Odrą z 2011 r. za przemyt uchodźców w ramach zorganizowanej grupy przestępczej na karę 4 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności i jest w dalszym ciągu poszukiwany przez organy sądowe Niemiec do odbycia reszty kary.
Przestępstwa zarzucone podejrzanym są zagrożone karami 10 (art. 258 § 3 kk) oraz 8 lat pozbawienia wolności (art. 264 § 3 kk), przy czym fakt, iż sprawcy z popełniania przestępstwa uczynili sobie stałe źródło dochodów będzie okolicznością zaostrzającą odpowiedzialność karną. Kara łączna jaka grozi głównym oskarżonym to nawet 20 lat pozbawienia wolności.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie