Zarzuty wobec 7 osób w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w gospodarowaniu składnikami majątkowymi w rezydencjach prezydenckich Klarysew i Promnik
W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie śledztwa w sprawie niedopełniania w okresie od marca do sierpnia 2015 r. obowiązków i przekroczenia uprawnień służbowych przez funkcjonariuszy publicznych – pracowników Kancelarii Prezydenta RP oraz Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP w związku z przeprowadzonymi w 2015 r. procedurami likwidacji zbędnych i zużytych składników mienia ruchomego w rezydencjach Prezydenta RP Klarysew i Promnik, a także niedopełniania obowiązków służbowych w związku z nadzorem nad gospodarką składnikami majątku ruchomego Kancelarii Prezydenta RP w Pałacu Prezydenckim w wyniku czego doszło do utraty przedmiotów stanowiących własność Kancelarii, w dniu 26 kwietnia 2019 r. prokurator przedstawił zarzuty Dariuszowi M.- byłemu Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Wcześniej w toku przedmiotowego śledztwa zarzuty przedstawiono 6 innym osobom, w tym pracownikom Kancelarii Prezydenta RP, pełniącym funkcje przewodniczącego i członków Komisji do oceny przydatności zbędnych lub zużytych składników rzeczowych majątku ruchomego co do dalszego użytkowania oraz pracownikom Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP.
Dariuszowi M. prokurator przedstawił dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy niedopełniania przez niego w okresie od marca do lipca 2015 r. jako Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP obowiązków służbowych związanych z gospodarowaniem majątkiem Kancelarii i nadzorem nad działaniem Komisji do oceny przydatności zbędnych lub zużytych składników rzeczowych majątku ruchomego do dalszego użytkowania, poprzez niedokonanie jakiejkolwiek weryfikacji oceny stanu przedmiotów zakwalifikowanych przez Komisję jako zużyte i zatwierdzenie rekomendacji Komisji o ich zniszczeniu, co skutkowało przeznaczeniem 627 składników majątkowych rezydencji prezydenckich Klarysew i Promnik do utylizacji i zniszczeniem w/w przedmiotów. Drugi zarzut dotyczy niedopełniania w okresie od marca do sierpnia 2015 r. przez Dariusza M. jako Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP obowiązków służbowych poprzez zaniechanie podjęcia jakichkolwiek działań mających na celu odnalezienie zaginionych na terenie Kancelarii Prezydenta RP zabytkowych przedmiotów, tj. obrazu „Gęsiarka” stanowiącego dobro o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz rzeźby mosiężnej „Rycerz”. Podejrzany posiadając informacje dotyczące zaginięcia w/w przedmiotów nie zarządził ich poszukiwań oraz nadzwyczajnej inwentaryzacji środków trwałych w Pałacu Prezydenckim, a także nie wykonał czynności zmierzających do zawiadomienia organów ścigania o podejrzeniu przestępstwa kradzieży.
Ponadto pod koniec marca 2019 r. zarzuty określone w art. 231 § 1 kk przedstawiono czterem pracownikom Kancelarii Prezydenta RP, pełniącym funkcje przewodniczącego i członków Komisji do oceny przydatności zbędnych lub zużytych składników rzeczowych majątku ruchomego co do dalszego użytkowania. W ich przypadku zarzuty dotyczą niedopełnienia w okresie od marca do lipca 2015 r. obowiązków służbowych i nie podjęcia jakichkolwiek działań mających na celu sprawdzenie stanu faktycznego składników majątkowych Kancelarii Prezydenta, w tym 530 przedmiotów z Rezydencji Klarysew i 97 przedmiotów z Rezydencji Promnik, zakwalifikowanych jako zużyte. Podejrzani nie zażądali uzupełniania zgłoszeń dotyczących w/w przedmiotów posiadających braki formalne w postaci nie dołączonych zdjęć składników rzeczowych majątku oraz opinii rzeczoznawcy dotyczących stanu urządzeń, stosowanie do obowiązującego zarządzenia Szefa Kancelarii Prezydenta RP z 2012 r., a także nie spowodowali przeprowadzenia przez Komisję oględzin składników deklarowanych jako całkowicie zużyte. To doprowadziło do przeznaczenia wszystkich zgłoszonych przedmiotów do utylizacji, w sytuacji gdy część z nich nie była zniszczona i nadawała się do dalszego użytkowania. W przypadku jednego z przedmiotów – szafy pancernej - wbrew faktom formalnie potwierdzono zniszczenie i zdjęcie z ewidencji środków trwałych Rezydencji Promnik w/w przedmiotu, podczas gdy faktycznie szafa ta po zakupie nigdy nie została przewieziona i wykorzystana na terenie Rezydencji.
W/w podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili złożenia wyjaśnień.
Zarzucane podejrzanym przestępstwa zagrożone są karami 3 lat pozbawienia wolności.
Wcześniej, we wrześniu 2018 r. prokurator przedstawił zarzuty pracownikom Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP. W ich przypadku zarzuty dotyczą doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Kancelarii Prezydenta RP, poprzez wprowadzenie w błąd pracowników Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP i Kancelarii Prezydenta RP co do konieczności zakupu szafy metalowej w celu uzupełniania wyposażenia związanego z bezpieczeństwem i odpowiednim zabezpieczeniem Rezydencji Promnik, a następnie doprowadzenie do zakupu szafy metalowej i zaewidencjonowania jej do składników majątkowych Kancelarii podczas gdy w rzeczywistości szafa ta nie została przewieziona i wykorzystana w Rezydencji Promnik, tj. przestępstwa określonego w art. 286 § 1 kk.
W/w podejrzani nie przyznali się do popełniania zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśniania.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie