Akty oskarżenia przeciwko 53 osobom zajmującym się nielegalnym wytwarzaniem wyrobów tytoniowych
Data ostatniej aktualizacji: 2017-10-04
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego w Żyrardowie oraz Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim akty oskarżenia przeciwko 53 obywatelom Ukrainy oskarżonym o wytwarzanie wyrobów tytoniowych o znacznej wartości, bez wymaganego wpisu do rejestru producentów produktów tytoniowych tj. o czyny z art. 12 a ust 2 Ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych.
W toku śledztwa ustalono, iż oskarżeni w okresie od września 2015 r. do końca stycznia 2016 r. w budynkach położonych m.in. w Milanówku i Międzyborowie wyprodukowali ok. 52 mln sztuk papierosów oraz ponad 2000 kg tytoniu, o łącznej wartości wyrobów tytoniowych wynoszącej ponad 4,7 mln zł.
Oskarżeni zostali zatrzymani w dniu 27 stycznia 2016 r. w toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie wspólnie z Wydziałem do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji.
Przestępczą działalność prowadzili w okolicach Warszawy, w miejscowościach Książenice, Bieniewiec, Milanówek i Międzyborów. W Książenicach znajdowała się hala magazynowa, w której działała maszyna do produkcji papierosów, w Milanówku i Międzyborowie wyprodukowane papierosy były przepakowywane do paczek po 20 sztuk papierosów, zaś w miejscowości Bieniewiec znajdował się magazyn do przechowywania papierosów. Papierosy pakowane były w pudełka białoruskich marek papierosów: Premier, Magnat, i Jinling.
Działalność nielegalnej wytwórni papierosów była koordynowana m.in. przez Olega P. i Ruslana B. W/w wynajęli nieruchomości na terenie wskazanych wyżej miejscowości, w których zorganizowali wytwórnię, a następnie zajmowali się organizacją produkcji i dystrybucją wyprodukowanych wyrobów tytoniowych.
Wobec w/w oskarżonych Prokuratura Okręgowa w Warszawie w grudniu ubiegłego roku skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia, zarzucając im udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych, udział w nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych oraz uchylanie się od opodatkowania, poprzez nie ujawnianie właściwemu urzędowi celnemu przedmiotu opodatkowania i nie uiszczenie podatku akcyzowego, przez co narazili podatek na uszczuplenie w łącznej kwocie ponad 6,5 mln zł. Wobec w/w oskarżonych w marcu tego roku zapadły wyroki skazujące oskarżonych na kary pozbawienia wolności i grzywny. Ponadto na wniosek prokuratora, Sąd orzekł przepadek zabezpieczonej w toku śledztwa linii produkcyjnej służącej do wytwarzania wyrobów tytoniowych, w tym maszyny o wartości około 100 tyś Euro.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie