Informacja o sprawie Arkadiusza Ł.
W związku z zapytaniami dotyczącymi sprawy Arkadiusza Ł. (imię romskie Hoss) Prokuratura Okręgowa w Warszawie informuję, że:
W dniu 3 września 2019 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Arkadiusza Ł. za popełnienie oszustw metodą „na wnuczka” i wymierzył m karę łączną 7 lat pozbawienia wolności.
Prokurator nie zgodził się z treścią wyroku i w dniu 31 stycznia 2020 r. złożył apelację. Sąd nie wyznaczył dotychczas terminu jej rozpoznania.
W dniu 20 marca 2020 r. prokurator złożył wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Arkadiusza Ł., z uwagi na grożącą oskarżonemu surową karę, a w szczególności celem uniemożliwienia mu ucieczki i ukrywania się przed organami ścigania.
Sąd uwzględnił wniosek i zastosował wobec tymczasowe aresztowanie na okres 6 miesięcy. Sąd podzielił stanowisko prokuratora, że istnieją uzasadnione obawy ucieczki i ukrycia się Arkadiusza Ł., który ukrywał się wcześniej przed organami ścigania w innej sprawie karnej. Sąd wskazał, iż wobec oskarżonego została orzeczona nieprawomocnie kara łączna 7 lat pozbawienia wolności. Sąd argumentował, że wysoce prawdopodobne jest, iż oskarżony pozostając na wolności, podjąłby działania zmierzające do uniknięcia odbycia kary. Jednocześnie zarządził poszukiwania, wydając list gończy. Oskarżony został zatrzymany przez Policję w dniu 10 kwietnia 2020 r.
W dniu 19 maja 2020 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu przychylił się do zażaleń obrońców i orzekł, że stosowanie tymczasowego aresztowania ulegnie zmianie z chwilą złożenia dodatkowego, obok już stosowanego w kwocie 100 000 złotych, poręczenia majątkowego w kwocie 400 000 złotych. W dniu 21 maja 2020 r. wpłynęło do Sądu poręczenie majątkowe, oskarżony Arkadiusz Ł. został zwolniony z aresztu. Sąd zastosował wobec oskarżonego dozór Policji, połączony z zakazem opuszczania kraju i granic administracyjnych Poznania oraz obowiązkiem stawiania się trzy razy w tygodniu do Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
Prokuratura nie zgadza się z decyzją Sądu, albowiem dotychczasowa postawa oskarżonego wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo, że będzie uchylał się przed odbyciem kary, zaś zastosowany środek zapobiegawczy nie zabezpieczy w sposób właściwy biegu postępowania apelacyjnego.
Postanowienie Sądu o uchylenie tymczasowego aresztowaniu i zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych jest niezaskarżalne.
Mirosława Chyr
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej
w Warszawie