Akt oskarżenia dotyczący kierowanej przez żołnierza zorganizowanej grupy przestępczej handlującej „dopalaczami”
Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie w dniu 7 maja 2021 r. skierował do Sądu Okręgowego w Siedlcach akt oskarżenia w sprawie o sygn. akt PO IX Ds. 98.2020 przeciwko szer. Cezaremu D. – żołnierzowi zawodowemu oraz Jackowi T. i Dominikowi A., oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na braniu udziału w obrocie i udzielaniu innym osobom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, znacznych ilości nowych substancji psychoaktywnych oraz środków odurzających i substancji psychotropowych, tj. o przestępstwo z art. 258 § 1 i 3 kk oraz art. 56 ust. 3 w zw. z art. 56 ust. 1 w zb. z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz przeciwko Adriannie N. oskarżonej o udzielenie pomocnictwa do ww. przestępstw, tj. o przestępstwo z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 56 ust. 3 w zw. z art. 56 ust. 1 w zb. z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.
Z ustaleń postępowania wynika, że ww. trzej mężczyźni stworzyli zorganizowaną grupę przestępczą, która kierowana była przez szer. Cezarego D., a działała w Siedlcach w okresie od października 2019 r. do listopada 2020 r., kiedy to zostali oni zatrzymani przez Mazowiecki Oddział Żandarmerię Wojskową, a następnie na wniosek prokuratora Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostali tymczasowo aresztowani przez Sąd. Grupa ta zajmowała się uczestniczeniem w obrocie znacznymi ilościami plastycznej substancji stanowiącej mieszankę trzech nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy, a ponadto środków psychotropowych i odurzających. W toku śledztwa ustalono, że w ten sposób uzyskana została przez nich korzyść majątkowa w kwocie nie mniejszej niż 200.000 zł., która to kwota została zabezpieczona przez organy ścigania w toku czynności procesowych.
Szer. Cezary D., Jacek T. i Adrianna N. złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze, natomiast Dominikowi A., który nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu czynów, grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Aleksandra Skrzyniarz
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie