Kolejne zatrzymania w sprawie piramidy finansowej Horcus Investment Group S.A w Warszawie
W toku prowadzonego przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie śledztwa dotyczącego działalności piramidy finansowej - firmy Horcus Investment Group S.A w Warszawie, w dniu 30 października 2018 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji zatrzymali kolejne osoby związane z w/w podmiotem. Tym razem zatrzymano 10 osób, które oferowały inwestorom papiery wartościowe podmiotów z grupy Horcus.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty pomocnictwa do oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz prowadzenia działalności maklerskiej w zakresie oferowania instrumentów finansowych bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, tj. czynów określonych w art. 18 § 3 kk w zw z art. 286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk oraz art. 178 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Podejrzani udzielili pomocy osobom działając w imieniu i na rzecz podmiotów z grupy Horcus Investemnst Group do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości kilkudziesięciu pokrzywdzonych. W/w w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oferowali papiery wartościowe firm z grupy Horcus w trybie oferty prywatnej, zapewniając inwestorów o bezpieczeństwie inwestycyjnym zakupu, braku ryzyka inwestycyjnego oraz przedstawiając nierzetelne informacje o stanie majątkowym i realizowanych przez Horcus Investments Group projektach.
Po wykonaniu czynności procesowych, prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Na wcześniejszym etapie śledztwa zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w stosunku do mienia wielkiej wartości, prania brudnych pieniędzy, podania nieprawdziwych danych przy emisji obligacji i nie udostępniania rocznych sprawozdań finansowych spółki Horcus Investment Group S.A. wraz z opinią biegłego rewidenta przedstawiono Robertowi B. – osobie faktycznie kierującej działalnością spółki oraz jego matce – Mirosławie B. Ponadto w toku kolejnej realizacji z marca tego roku zarzuty przedstawiono kolejnym 7 osobom związanym z działalnością grupy. Dotyczyły one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, a także podania nieprawdziwych danych przy emisji obligacji. Podejrzani działając wspólnie i w porozumieniu w okresie od września 2014 r. do marca 2017 r. dopuścili się oszustw na łączną kwotę ponad 38,5 milionów złotych na szkodę ponad 700 osób - obligatariuszy Horcus Investemnt Group S.A oraz Q Group S.A.
W toku śledztwa ustalono, że firma Horcus Investment Group S.A. w Warszawie od 23 grudnia 2014 roku zajmowała się emisją obligacji. Osoby wchodzące w skład zarządu tej spółki oraz osoby faktycznie kierujące jej działalnością wprowadzały obligatariuszy w błąd co do zamiaru wypłaty odsetek oraz wykupu obligacji. Podawały one także nieprawdziwe dane co do stanu majątkowego firmy oraz realizowanych przez nią inwestycji. W rzeczywistości spółka nie była właścicielem nieruchomości wskazywanych w prospektach emisyjnych, folderach reklamowych oraz na swojej stronie internetowej. Nie realizowała ona także wskazywanych przez siebie inwestycji, w tym tzw. Willi Biruta w Konstancinie.
Takie zachowania przedstawicieli spółki wpływały na błędną ocenę obligatariuszy, co do zdolności spółki do wykonywania zobowiązań wynikających z warunków zakupu obligacji. Obligatariusze pozostawali też w błędzie co do faktycznego celu, na jaki przedstawiciele firmy Horcus Investment Group S.A. w Warszawie pozyskiwali od nich pieniądze.
Na tym etapie śledztwa status podejrzanych posiada 20 osób. Cześć z nich, w tym główni podejrzani, przebywa w aresztach śledczych.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie