Informacja o śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem substancjami psychotropowymi oraz środkami odurzającymi.
Data ostatniej aktualizacji: 2020-09-28
Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie wspólnie z Zarządem w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji od maja 2020 r. prowadzone jest śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się głównie obrotem substancjami psychotropowymi oraz środkami odurzającymi. W toku postępowania ustalono, że w okresie od 2017 r. do 2020 r. na terenie Warszawy, jak również innych miejscowości województwa mazowieckiego, działa grupa osób trudniących się dystrybucją narkotyków. Członkowie wskazanej grupy, jak również osoby z nią współdziałające, co potwierdza zebrany materiał dowodowy, wprowadzili na rynek kilkaset kilogramów niedozwolonych substancji, głównie marihuany, kokainy, amfetaminy oraz MDMA.
Podczas zatrzymań dokonywanych w sprawie zabezpieczono u podejrzanych między innymi ponad 5 kilogramów amfetaminy, jak również 7,5 kilogramów marihuany. Zlikwidowano tym samym prężnie działające magazyny narkotyków. Łącznie w toku trwającego śledztwa udaremniono wprowadzenie do obrotu kilkanaście kilogramów niedozwolonych substancji.
W śledztwie badane są również wątki związane z wytwarzaniem broni i amunicji oraz ich nielegalnym handlem. W oparciu o materiał procesowy ustalono, że na czarny rynek trafiło kilkanaście sztuk samodziałowej broni palnej, jak również kilkaset sztuk amunicji. Zbadano również okoliczności związane procesem wytwarzania broni w domowych warunkach.
Zintensyfikowane czynności funkcjonariuszy CBŚP prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie umożliwiły odzyskanie blisko 250 rowerów pochodzących z kradzieży dokonywanych na terenie Niemiec, Królestwa Niderlandów oraz Norwegii. Rowery te oferowane były następnie do sprzedaży za ceny rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.
W wyniku podjętych działań prokurator przedstawił zarzuty 19 osobom. Zarzuty te dotyczą głównie udziału z zorganizowanej grupie przestępczej, obrotu znaczną ilością środków odurzających oraz substancji psychotropowych, wytwarzania broni i amunicji, nielegalnego handlu oraz posiadania broni, przemytu narkotyków, jak również paserstwa.
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował dotychczas do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 15 podejrzanych. Sąd podzielił argumentację przedstawioną przez prokuratora uwzględniając wszystkie ze złożonych wniosków. Wobec pozostałych zatrzymanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji oraz poręczenia majątkowego. W sprawie dokonane zostały również zabezpieczenia majątkowe. Na poczet grożących kar zabezpieczono pieniądze w kwocie przekraczającej 230 tys. złotych, jak również kilka samochodów stanowiących własność podejrzanych.
Śledztwo ma charakter wielowątkowy i wieloosobowy. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w sprawie.
Aleksandra Skrzyniarz
Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie