Zatrzymania, zarzuty i areszty w śledztwie dotyczącym zamówień publicznych realizowanych na rzecz Poczty Polskiej
Zatrzymania, zarzuty i areszty w śledztwie dotyczącym zamówień publicznych realizowanych na rzecz Poczty Polskiej
Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadzoruje śledztwo w sprawie realizacji zamówień publicznych na rzecz Poczty Polskiej o wartości ponad 30 mln zł, w zamian za korzyści majątkowe przyjmowane przez przedstawicieli Poczty w wysokości ponad 300 tys. zł.
Na polecenie prokuratury funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 11 osób. Przeprowadzono przeszukania
w kilkunastu miejscach, w tym w mieszkaniach zatrzymanych, siedzibach Poczty Polskiej i spółki realizującej zamówienia, jak również w miejscach powiązanych z zatrzymanymi osobami. Zabezpieczono materiał dowodowy, w tym nośniki danych.
W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych w związku z postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonymi w Poczcie Polskiej, a także przyjęcia wspólnie i w porozumieniu korzyści majątkowych znacznych wartości oraz korzyści osobistych i ich obietnicy w zamian za wspieranie konkretnej firmy w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego. Zarzuty dotyczyły również wręczenia korzyści majątkowych znacznych wartości oraz złożenia obietnicy udzielenia korzyści osobistych w zamian za wspieranie konkretnej firmy w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, a także przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy poprzez legalizację środków pochodzących z łapówek.
Wśród zatrzymanych jest 5 pracowników Poczty Polskiej, m.in. Elżbieta Z. – Ekspert w Pionie Informatyki i Telekomunikacji (w jej przypadku zarzuty dotyczą kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, której celem było popełnianie przestępstw polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych w związku z postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego); Magdalena P. – Dyrektor w Centrum Obsługi Finansowej oraz Zastępca Dyrektora Biura Zarządu (w jej przypadku zarzuty dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjęcia korzyści majątkowej znacznej wartości); dwie osoby związane z warszawską firmą informatyczną – Przewodniczący Rady Nadzorczej oraz Prezes Zarządu Spółki (w ich przypadku zarzuty dotyczą udzielenia korzyści majątkowych oraz obietnicy korzyści osobistych), a także osoby powiązane biznesowo i rodzinnie z zatrzymanymi pracownikami Poczty Polskiej (w ich przypadku zarzuty dotyczą prania brudnych pieniędzy pochodzących z przyjmowania łapówek).
Na wniosek prokuratora, Sad zastosował wobec 5 podejrzanych tymczasowe aresztowanie. W stosunku do 5 podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu kontaktu ze współpodejrzanymi.
Mirosława Chyr
w/z Rzecznika Prasowego
Prokuratury Okręgowej
w Warszawie