Zatrzymania w śledztwie dotyczącym wyłudzenia kamienicy przy ul. Pięknej w Warszawie
W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie Wydział ds. Wojskowych i Centralne Biuro Antykorupcyjne Delegatura w Warszawie śledztwa dotyczącego wyłudzenia praw do kamienicy przy ul. Pięknej 15 w Warszawie, w dniu 29 czerwca 2018 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze CBA zatrzymali 3 osoby, w tym Macieja M, jego żonę Elżbietę oraz warszawskiego adwokata Andrzeja M.
Po zatrzymaniu dokonano przeszukania m.in. rezydencji biznesmena w podwarszawskim Konstancinie oraz mieszkanie adwokata.
Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie prokurator przedstawi im zarzuty dopuszczenia się wspólnie i w porozumieniu oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Chodzi o ich udział w procesie przejęcia i wyłudzenia kamienicy i działki przy ul. Pięknej 15 w Warszawie.
Zarzuty dotyczą doprowadzenia w okresie od 2000 do 2006 r. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie ponad 38 mln zł spadkobierców przedwojennych właścicieli nieruchomości przy ul. Pięknej 15 w Warszawie. Oszustwo polegało na wprowadzeniu w błąd pokrzywdzonych, na rzecz których przedmiotowa nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste. Pokrzywdzeni zostali wprowadzeni w błąd co do znaczenia czynności podejmowanych przez nich samych lub w ich imieniu, rzeczywistej wartości ich praw majątkowych oraz możliwości dochodzenia roszczeń przed sądami bądź organami administracji publicznej, a także w związku z dalszymi czynnościami dotyczącymi obrotu należnymi im udziałami w prawie użytkowania wieczystego. Czynności te miały na celu podstępne pozbawienie pokrzywdzonych prawa do dochodzenia roszczeń, zbycie ich udziału w prawie użytkowania wieczystego oraz uzyskanie pełnej wartości przysługującego im prawa majątkowego.
Po przedstawieniu podejrzanym zarzutów popełniania przestępstw określonych w art. 286 § 1 kk w zw z art. 294 § 1 kk i ich przesłuchaniu w charakterze podejrzanych, prokurator podejmie decyzję co do ewentualnego zastosowania środków zapobiegawczych.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie