Informacja dotycząca zarzutu płatnej protekcji w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie i Centralne Biuro Antykorupcyjne.
W toku prowadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Delegatura w Rzeszowie czynności związanych z podejrzeniem popełniania przestępstwa płatnej protekcji, w dniu 12 czerwca 2018 r. w jednym z warszawskich hoteli funkcjonariusze CBA zatrzymali mężczyznę, który powoływał się na wpływy w Urzędzie Skarbowym.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut tzw. płatnej protekcji, tj. powoływania się na wpływy w instytucji państwowej i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyści majątkową w kwocie 100 tyś zł tj. przestępstw określonych w art. 230 § 1 kk. Podejrzany – przedsiębiorca z Sandomierza w zamian za łapówkę w kwocie 100 tyś zł oferował załatwienie korzystnego rozstrzygnięcia podatkowego.
Do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji (art. 230 § 1 kk) nie jest konieczne faktyczne posiadanie takich wpływów. Wystarczy, że podejrzany na takie wpływy się powołuje lub utwierdza w istnieniu takich wpływów.
Podejrzany nie przyznał się do popełniania zarzucanego mu przestępstwa i złożył wyjaśniania. Po wykonaniu czynności procesowych, prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.,
Przestępstwo płatnej protekcji zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie