Informacja dotycząca zatrzymań i zarzutów płatnej protekcji w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie
Data ostatniej aktualizacji: 2018-02-01
W toku prowadzonych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne czynności związanych z podejrzeniem popełniania przestępstwa płatnej protekcji, w dniu 30 stycznia 2018 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 4 osoby.
Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator przedstawili czterem podejrzanym zarzuty tzw. płatnej protekcji, tj. powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyści majątkowe, tj. przestępstw określonych w art. 230 § 1 kk.
Z ustaleń śledztwa wynika, że podejrzani powołując się na wpływy, m.in. w Ministerstwie Rozwoju, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, Urzędzie Miasta Szydłowca i Starostwie Szydłowieckim, deklarowali podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu spraw istotnych z punktu widzenia interesów osoby reprezentującej spółkę prawa handlowego. Ich działania miały polegać na załatwieniu uruchomienia kopalni surowców w Jankowicach gm. Szydłowiec oraz uzyskania dla planowanej inwestycji – centrum SPA, dotacji w kwocie od 100 do 300 mln. zł za pośrednictwem instytucji państwowych. Za swoje działania mieli otrzymać korzyści majątkowe i osobiste, m.in. inwestor miał odkupić od jednego z podejrzanych nieruchomości po zawyżonej cenie, a także miał założyć spółkę, będącą w przyszłości beneficjentem dotacji, w której podejrzani będą mieli określoną ilość udziałów.
Do popełnienia przestępstwa płatnej protekcji (art. 230 § 1 kk) nie jest konieczne faktyczne posiadanie takich wpływów. Wystarczy, że podejrzani na takie wpływy się powołują lub utwierdzają w istnieniu takich wpływów. Z ustaleń śledztwa wynika, iż nie były to wpływy faktyczne.
Podejrzani nie przyznali się do popełniania zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśniania. Po wykonaniu czynności procesowych, prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.
Przestępstwo płatnej protekcji zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 8.
Łukasz Łapczyński
rzecznik prasowy Prokuratury Okregowej w Warszawie